ABC złota i srebra Lipiec 17, 2015

W obecnej sytuacji kiedy widzimy coraz większe niepokoje na rynkach europejskich – bankructwo Grecji, ameryki południowej – bankructwo Argentyny czy też kryzys ukraiński i sankcje nałożone na Rosję to metale szlachetne wydają się najbezpieczniejszą inwestycją. Złoto i srebro są wartością nie tylko niewrażliwą na powyższe wydarzenia, a wręcz zyskującą na wszelkich kryzysach, spadkach giełdowych oraz konfliktach zbrojnych. Dzieje się tak ponieważ są to wartości fizyczne, mierzalne i ograniczone w skali globalnej w przeciwieństwie do walut czy innych instrumentów finansowych.

Złoto czy srebro możemy ukryć w przysłowiowej „skarpecie”. Nie musimy się martwić o inflację czy też fale kryzysów co i rusz powracającą na rynki. Unikamy ryzyka blokady środków przez rząd (co aktualnie ma miejsce w Grecji – zamknięte banki) bądź jego instytucje (np. blokada konta przy podejrzeniu o oszustwa finansowe czy pranie pieniędzy). Pozbywamy się też ryzyka utraty środków co może się

Od czego zależą ceny złota i srebra?

Cena złota

Wykres ceny złota w latach 1980-2015.

Jeśli mówimy o inwestycji w metale szlachetne to cena każdego waloru uzależniona jest od podstawowej wartości SPOT(wartość rynkowa kruszcu ustalana na giełdach Comex i londyńskim LBMA). Zależnie od produktu, jego wartość określamy jako % od ceny bazowej SPOT. Dystrybutorzy na stronach internetowych prezentują najczęściej automatycznie wyliczone oraz w ciągu dnia aktualizowane ceny produktów inwestycyjnych. Śledząc cenę SPOT można określić najlepszy moment na zakup oraz sprzedaż walorów.

Kto może kupić złoto?

Wbrew powszechnemu przekonaniu złoto i srebro to nie jest wyłącznie inwestycja dla banków czy dużych instytucji finansowych. Sztabki złota czy srebra można zakupić już za 100-200zł.

Transakcja anonimowa.

15 tys. euro to granica wartości po przekroczeniu której sprzedawca zobowiązany jest zarejestrować dane z dowodu osobistego i przekazać je do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. ( zgodnie z ustawią z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. Z 2010 r. Nr 46, poz. 276).

Metale szlachetne a podatki.

Złoto lokacyjne jest zwolnione z VAT oraz z podatku od zysków kapitałowych, znanego jako „podatek Belki”. Jeśli zaś chodzi o podatek dochodowy to nie płacimy go, jeśli sprzedajemy walory po upływie 6 miesięcy od zakupu.

Srebro, platyna oraz pallad objęte są standardowym podatkiem VAT (23%).

Dodaj komentarz