Rand Refinery – mennica RPA Wrzesień 18, 2015

Oto największa rafineria złota na świecie, która przetworzyła niemal 1/3 tego kruszcu  wydobytego na naszej planecie. Producent najbardziej rozpoznawalnej monety bulionowej świata – Krugerranda, mieszcząca się w Republice Południowej Afryki – Rand Refinery.

 

 1. Historia
 2. Znaczenie nazwy
 3. Własność
 4. Akredytacje
 5. Światowy ekspert w dziedzinie metali szlachetnych
 6. Certyfikaty
 7. Schemat podstawowej działalności Rand Refinery


Historia

Mennica Rand Refinery powstała w 1920r. Wywodzi się ze Związku Kopalń Południowej Afryki (Chamber of Mines of South Africa). Instytucja ta jest zrzeszeniem najważniejszych wydobywców rudy złota w RPA. Według niektórych badaczy znajdują się tam jedne z najbogatszych złóż tego kruszcu, więc Rand Refinery powstała w bardzo dogodnej lokalizacji, gwarantującej sukces.

Po podjęciu decyzji na radzie Związku Kopalń Południowej Afryki bardzo szybko rozpoczęto budowę kompleksu w Germiston, ok 16 KM na wschód od Johannesburga, stolicy RPA i po niecałym roku rozpoczęto już rafinację oraz produkcję sztabek złota. Od tamtego czasu kompleks wielokrotnie rozbudowywano i usprawniano. W 1989 roku otwarto pierwszą na świecie zautomatyzowaną linię produkcyjną sztabek 400 oz. Aktualnie Rand Refinery jest największym kompleksem zajmującym się rafinacją złota.

Rand Refinery Google-Streetview

Rand Refinery Google-Streetview

Na początku lat 60-tych RPA formalnie zerwało zależność od Wielkiej Brytanii. Od tego też czasu rozpoczął się szereg zmian wewnątrz Rand Refinery. Do dotychczasowych linii produkcyjnych dobudowano dodatkowe, które miały się zająć odzyskiwaniem innych metali, będących produktem ubocznym rafinacji złota. Od 1967 roku rozpoczęto produkcję najsłynniejszej monety bulionowej świata – Krugerranda. W Rand Refinery produkowano czyste krążki o odpowiednim składzie i rozmiarze, natomiast właściwe bicie monety odbywało się zgodnie z prawem RPA w Mennicy Południowoafrykańskiej. Następnie zaś kanałami dystrybucji rafinerii rozprowadzane były one po całym świecie.

W 1974 r. Rafineria uzyskała certyfikat „Good Delivery” dla sztabek o wadze 100 uncji (ok. 2,84 kg) na giełdzie nowojorskiej.

W 1993 nastąpił przełom w Rand Refinery. Firma odłączyła się od Związku Kopalń Południowej Afryki i stała się prywatną spółką, jej udziałowcami pozostały największe koncerny wydobywcze kraju. Dzięki braku wpływów z zewnątrz i większej swobodzie działania Rand Refinery rozpoczęła intensywne działania sprzedażowe za granicą.

Rand Refinery Google-Streetview 2

Rand Refinery Google-Streetview 2

Od 1921 roku produkowano głównie sztabki 400oz dla giełdy londyńskiej, dopiero w 1998 roku otwarto kompleks do produkcji małych sztabek złota. Rok później (1999) rozszerzono działalność na półprodukty ze złota dla firm jubilerskich.
W 2008 rozpoczęto automatyzowanie produkcji sztabek 100g i 1000g. Dzięki instalacji robotów, które są zdolne do pracy całą dobę zwiększono ilość wytwarzanych sztabek i obniżono koszty.

Od samego początku logiem firmy była antylopa spring bok, jedno z najpopularniejszych zwierząt RPA, którego wizerunek do dziś widnieje również na rewersie krugerrandów. Natomiast w 2011 zmieniono logo na wizerunek tygla widzianego od przodu, z którego wylewa się ciekły metal.

Rand Refinery stempel mennicy rpa

Rand Refinery aktualny stempel

Rand Refinery historyczny stempel mennicy rpa

Rand Refinery historyczny stempel


Nazwagóra witwatersrand kopalnia złota

Rand to słowo które oznacza górę, dlatego właśnie pasmo górskie nieopodal Johannesburga nazywa się Wiwatersrand. To tam właśnie wydobywa się niemal 40% rudy złota pozyskiwanej w Afryce. Dodatkowo rand to nazwa waluty w RPA, która została wprowadzona zamiast funta południowoafrykańskiego, po odzyskaniu niepodległości od Wielkiej Brytanii (1961).

 

Własność

Rand Refinery jest prywatną firmą od 1993 roku, jej  akcjonariuszami są:

 • AngloGold Ashanti Limited (53%),
 • Goldfields Limited (35%),
 • DRDGOLD Limited (10%)
 • Avgold Limited (2%)

  udziały rand refinery


Akredytacje

 • 1921 London Bullion Market Association (LBMA)
 • 1974 New York Commodities Exchange (COMEX)
 • 1993 Tokyo Commodities Exchange (TOCOM)
 • 2005 Dubai Good Delivery for the Dubai Multi Commodities Centre (DMCC)
 • 2006 London Good Delivery silver bars to the London Metal Exchange (LME)


Światowy ekspert w dziedzinie metali szlachetnych

W 2004 roku, LBMA mianowała mennicę Rand Refinery Limited jednym z pięciu ekspertów, co oznacza, że:

 • upoważnia do produkcji demonstracyjnych sztab czystego złota zgodnie ze standardami LBMA
 • rygorystycznie weryfikuje próbki sztab złota wnioskodawców
 • dokładnie bada jakość i zawartość przykładowych próbek
 • niepodważalnie wypowiada się w kwestii zawartości i czystości metalu
 • doradza w kwestii badania i rafinacji


Certyfikaty

 • ISO 9001: 2008 Systemy zarządzania jakością (Quality Management System)  – międzynarodowa norma określająca wymagania, które powinien spełniać system zarządzania jakością w organizacji.
 • ISO 14001: 2004 Zarządzanie środowiskowe (Environmental Management System)
 • ISO 18001: 2007 Odpowiednik polskiej normy Systemu zarządzania BHP (Occupational Health and Safety Management System)


Schemat podstawowej działalności Rand Refinery

 

rand refinery schemat

 

 

 

Źródła grafiki i informacje:

 • www.randrefinery.com
 • en.wikipedia.org/wiki/Rand_Refinery
 • vdome.co.za/gold/
 • google.pl/maps/

Dodaj komentarz