Perth Mint – mennica australijska Wrzesień 25, 2015

Perth Mint została założona w 1899 roku i aktualnie jest najstarszą mennicą w Australii. Za jej ojca uważa się Sir Johna Forresta, ówczesnego premiera Australii Zachodniej, który silnie agitował brytyjski Parlament w celu utworzenia takiej instytucji właśnie w tym regionie Imperium Brytyjskiego. Dziś Perth Mint znana jest na całym świecie, a jej flagowym produktem jest Kangur Australijski. Sztabki Perth Mint cenione są za wyjątkową czystość złota, sięgającą sześciu dziewiątek (.999999).

Gmach Perth Mint uważa się za jeden z najpiękniejszych budynków w stylu wiktoriańskim w Australii. Autorem tej znamienitej budowli był George Temple-Poole, ceniony, brytyjski architekt.
Mennica w Perth była trzecim oddziałem United Kingdom’s Royal Mint w Australii,obok Sydney Mint i Melboume Mint  i do dziś funkcjonuje już tylko ona. W latach 1899-1931 Perth Mint wybiła 106 mln złotych suwerenów australijskich i 735 tys. złotych półsuwerenów. W 1931 roku Wielka Brytania zakończyła funkcjowanie

Perth Mint budynek wiktoriański

Perth Mint budynek wiktoriański

standardu złota, przez co mennica w Perth musiała zaprzestać bicia monet. Fakt ten nie przerwał jednak jej pracy, w mennicy cały czas wytwarzano złote sztabki bulionowe. Przerwa w biciu monet nie trwała zbyt długo ponieważ ze względu na obciążenia wojenne Europy to właśnie Australijskiej mennicy zlecono wybijanie miedzianych monet i pensów.

Mennica Perth Mint słynie z wytwarzania najczystszych produktów. Wspominając tą mennicę od razu przychodzi nam na myśli sześć dziewiątek. To jest właśnie próba z jaką bite są sztabki tej mennicy (od 1957 roku). Od 1970 mennica Perth Mint przeszła we własność Australii (wcześniej jej oficjalnym właścicielem była Wielka Brytania). W roku 1987 rząd Australijski utworzył spółkę Gold Corporation,

Perth mint rzeźba

Perth mint rzeźba stojąca przed siedzibą główną. Przedstawia poszukiwaczy złota.

która jest odpowiedzialna za rafincje i bicie monet z metali szlachetnych. W tym samym roku w mennicy zaczęto bić pierwsze australijskie złote monety bulionowe Australijski Samorodek (w pierwszych dniach sprzedano ich 155 tys. uncji o wartości 103 mln dolarów), obecnie Australijski Kangur (więcej w artykule o monecie – link).

W 2003 roku mennica Perth Mint otworzyła jeden z największych na świecie salonów numizmatycznych o powierzchni ponad 8400 m2. Aktualnie Perth Mint należy do Gold Corporation spółki zależnej od rządu Australii. Gold Corporation ma dwie spółki zależne GoldCorp Australia i Western Australia Mint, która to oficjalnie jest akcjonariuszem Perth Mint.

Akredytacje Perth Mint:
Od 1974 roku CME Group (giełda metali COMEX)
Od 1990 roku Tokyo Commodity Exchange
Od 2005 roku Dubai Multi Commodities Centre
Od 2010 roku London Bullion Market Association (LBMA)
Sztabki złota z mennicy Perth Mint były akceptowane przez LBMA w dostawach London Good Delivery już od 1928 roku. Jednak wtedy występowały one pod inną nazwą mennicy, która działała w latach:
1928-1970 pod marką Royal Mint Perth Branch
1970-1990 pod marką The Perth Mint
1990-1998 pod marką Australian Gold Refiners
1998-2002 pod marką AGR Joint Venture
2003-2010 pod marką AGR Matthey
od 2010 roku pod marką The Perth Mint

Dodaj komentarz