Argor-Heraeus – mennica szwajcarska Listopad 28, 2015

Szwajcaria słynie z precyzji, stąd ukłuło się sformułowanie chodzić jak w szwajcarskim zegarku. Oprócz zegarków Helweci mogą pochwalić się również jedną z najbardziej prestiżowych mennic na świecie.

Mowa o Mennicy Argor-Heraeus, która w 2004 roku otrzymała upoważnienie do realizacji dostaw na Londyńską Giełdę Złota. Na początku warto zaznaczyć, że jest to spółka prywatna należąca do Heraeus Holding Gmbh, Commerzbank International SA, Mennicy Austriackiej oraz zarządu mennicy Argor-Heraeus. Cała linia produkcyjna została ulokowana w niewielkim Mendrisio.

Argor-Heraus historia

Argor-Heraus dawna siedziba główna.

Historia Argor-Heraeus sięga 1951 roku. Wtedy mennica znajdowała się w Chiasso i funkcjonowała pod nazwą Argor SA. W 1973 roku wszystkie udziały należały do bank UBS, który początkowało przejął 80% udziałów, a następnie wykupił pozostałą część. Mennica rozwijała się, czego najlepszym potwierdzeniem jest wybudowanie rafinerii złota w Mendrisio w 1988 roku. Wraz z upływem lat zmienili się udziałowcy. W 1999 roku bank UBS przekazał swoje aktywa w ręce Argor-Heraeus oraz Heraeus Holding gmbh. Z czasem liczba udziałowców zwiększyła się do czterech. Ekspansja Argor-Heraeus trwała. W 2004 roku otwarto oddział w Santiago de Chile, rok później w Rosji utworzono spółkę Argor-Aljba , a w 2006 we Włoszech powstała spółka Argor-Heraeus Italia.

Mennica Argor-Heraeus zajmuje się szeroką gamą metali szlachetnych. Tworzone są sztabki złota, srebra, palladu czy platyny. Wyjątkowość Argor-Heraeus polega na tym, że jako pierwsza rozpoczęła produkcję w technologii Kinebar. Sztabki posiadające wagę 100g, 50g, 20g, 10g, 5g, 2g, 1g, 1 uncja są połączeniem doskonałości menniczego rzemiosła oraz techniki poligraficznej. Argor-Heraeus dokonuje tego dzieła jako jedyny koncern na świecie. Owe sztabki po stronie rewersu mają unikatowy hologram, który nanoszony jest komputerowo. Warto wspomnieć również o sztabach złota przygotowywanych w innych technologiach. Argor-Heraeus zajmują się również produkcją sztabek wykonywanych

Argor Heraeus mennica szwajcarska

Stempel Argor Heraeus – mennica szwajcarska

metodą wybijania. W ten sposób bite jest jedenaście kategorii wagowych: 100 g, 50 g, 20 g, 10 g, 5 g, 2,5 g, 2 g, 1 g, 1 uncja, 1/2 uncji, 1/4 uncji. Trzecią metodą wytwarzania złota jest odlewanie. W ten sposób produkowane są sztaby o wadze 400 uncji, 1000 gram, 500 gram, 250 gram, 100 gram, 10 tola. Argor SA w 1952 roku rozpoczął swoje działania od wykonywania sztabek odlewanych w pięciu kategoriach. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęto bicie w sześciu kategoriach. Ciekawostką jest, że od 1952 roku Argor-Heraeus stosuje sześciocyfrową numerację sztabek złota.

Mennica Argor-Heraeus to uznana marka na świecie. Jako pierwsza na świecie rozpoczęła produkcje sztabek złota w technologii Kinebar. Fakt, że dostarcza wspomniany wcześniej metal szlachetny na najbardziej prestiżową Londyńską Giełdę zdaje się potwierdzać jej status.

Strona mennicy: http://www.argor.com

Dodaj komentarz