Inwestowanie w metale szlachetne w 12 krokach! Grudzień 3, 2015

W dobie niskich stóp procentowych konwencjonalne sposoby oszczędzania i inwestowania tracą na popularności. Dobrą alternatywą akumulacji kapitału są inwestycje w metale szlachetne, ponieważ nie podlegają one prawu inflacji. Jednak gdzie oraz w jaki sposób nabyć pożądane metale?

12 praktycznych porad na temat inwestowania w metale szlachetne

KROK 1: Zastanów się, nad możliwymi formami inwestycji. Czy będą to sztabki złota, monety bulionowe czy może akcje spółek wydobywczych. Rynek metali szlachetnych oferuje szeroką gamę propozycji.

KROK 2: precyzyjnie zdefiniuj perspektywę czasową. Czy ma być to inwestycja krótko- średnio czy długoterminowa. Pozwoli Ci to precyzyjnie określić czas, w którym chcesz wypracować zyski oraz odpowiednio dobrać formę inwestycji

KROK 3: zdecyduj o wysokości środków, jakie chcesz przeznaczyć na inwestycję. Ze względu na utrzymujące się wysokie ceny metali szlachetnych, będzie potrzebny wyższy kapitał niż przy zakładaniu lokaty bankowej.

KROK 4: zdefiniuj swój profil ryzyka. Jeżeli preferujesz inwestycje o wysokim ryzyku, mogące przynieść duże zyski w krótkim czasie, zainteresuj się rynkiem instrumentów pochodnych. Natomiast, jeśli nie lubisz nadmiernie podejmować ryzyka, dobrym rozwiązaniem będzie zakup sztabek złota, monet bulionowych lub numizmatów.

KROK 5: zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny. Strategia ta uchroni Cię przed nadmiernymi stratami na danym rynku. Dotyczy to zwłaszcza rynku instrumentów pochodnych, których ceny powiązane są z kwotowaniem złota.

KROK 6: po odpowiedzi na powyższe pytania czas na zakup odpowiednio zdywersyfikowanego portfela. W tym celu warto przejrzeć oferty krajowych mennic i dealerów ale także tych zagranicznych, ponieważ…inwestowanie w metale szlachetne podstawy

KROK 7: należy wziąć pod uwagę kwestie podatkowe! Przykładowo, stawka VAT w Niemczech na srebro wynosi 19%. Może się zatem okazać, iż zakup metali szlachetnych za granicą będzie tańszy.

KROK 8: w przypadku inwestycji w metale szlachetne w postaci fizycznej należy też przemyśleć kwestię przechowywania swojej inwestycji. W domu? W bankowym sejfie? To już zależy od Ciebie.

KROKK 9: obserwuj! Nie tylko indeksy giełdowe, ale także sytuację polityczno-ekonomiczną na świecie. Katastrofy naturalne, strajki pracowników kopalń, niestabilność rządu, a nawet zamachy terrorystyczne mogą odbić się negatywnie na wartości posiadanego portfela.

KROK 10: kieruj się rozsądkiem, nie emocjami. Być może brzmi to trywialnie, aczkolwiek inwestowanie wymaga chłodnej i precyzyjnej analizy. Nagłe zmiany na rynku metali szlachetnych mogą przynieść straty z tytułu posiadanego portfela w krótkim okresie. Jednak wówczas należy dokładnie przeanalizować decyzję o nagłym zakończeniu inwestycji.

KROK 11: wybierz odpowiednią formę zakończenia inwestycji. W przypadku metali szlachetnych w formie fizycznej, bezpośrednia sprzedaż w lombardzie czy firmach oferujących „gotówkę za złoto” z pewnością będzie nieopłacalna. Lepsze rozwiązanie stanowi sprzedaż na portalach typu Allegro, choć wiąże się to z pewnym ryzykiem. Dlatego też najlepiej przejrzeć propozycje dealerów metali szlachetnych.

KROK 12: dokształcaj się! Zarówno wiedza w zakresie inwestowania w metale szlachetne jak i standardowe instrumenty przyda się, aby skutecznie i poprawnie oszacować ryzyko oraz wartość posiadanego portfela.

Inwestowanie w metale szlachetne, choć opłacalne, wymaga szerokiej wiedzy. Najpierw należy zorientować się w możliwościach oferowanych przez ten rynek. Następnie w oparciu o analizę własnej skłonności do ryzyka, posiadanych środków oraz wytyczoną perspektywę czasową należy odpowiednio zdywersyfikować posiadany portfel. Ze względu na zmieniające się otoczenie makroekonomiczne trzeba stale monitorować nie tylko wartość ulokowanych środków, ale także panującą sytuację polityczno-ekonomiczną.

Dodaj komentarz