Złoto – wartość od pokoleń Grudzień 9, 2015

Już od zamierzchłych czasów trwała gonitwa za posiadaniem jak największej ilości złota. Świadczyło ono nie tylko o zamożności danego króla, czy rodu, ale także stanowiło od zawsze zabezpieczenie na niepewną przyszłość. Pogoń za tym kruszcem osiągnęła apogeum w latach 40. XIX wieku, stąd w stosunku do tego okresu często używa się określenia „gorączka złota”.

Dlaczego akurat złoto?

Złoto należy do metali szlachetnych. Oznacza to, iż nie wchodzi w reakcje chemiczne tak jak pozostałe metale. Dodatkowo, charakteryzuje się podatnością na obróbkę mechaniczną, co jest cechą niezwykle istotną przy wyborze kruszcu do produkcji monet. Równocześnie, jest pierwiastkiem trwałym, co oznacza, iż nie niszczeje przez wieki. Ponadto, pod wpływem wody czy powietrza nie zmienia swojego kolorytu. Podaż złota jest mała, ale równocześnie wystarczająca aby stać się wygodnym środkiem płatniczym. Wszystkie wymienione cechy właściwie przesądziły o tym, że to właśnie ten kruszec został naturalnie wybrany do produkcji monet.

Jednak czy dziś chęć posiadania szlachetnych kruszców jest mniejsza?

Otóż nie! Jak już wykazano, metale szlachetne nie podlegają prawu inflacji, dlatego też od zawsze stanowiły świetne zabezpieczenie posiadanego majątku. Dodatkowo, ponieważ jest to inwestycja płynna, łatwo i szybko można zamienić posiadane kruszce na gotówkę.

Obserwując rozwój wydarzeń historycznych, złoto stanowiło szczególnie cenne zabezpieczenie oszczędności w czasach kryzysu czy przed nadchodzącą wojną. Jego wartość znacznie rosła w okresie zwiastującym wojnę ze względu na coraz większe wydatki państwowe na strefę militarną, rosnącą inflację oraz ograniczony dostęp do energii. Ponadto, w latach 2008-2009, kiedy to doszło do eskalacji światowego kryzysu finansowego, ceny złota znacznie wzrosły, natomiast amerykańskie indeksy giełdowe zanotowały głęboki spadek.

Zatem co sprawia, że złoto pozostaje wartością od pokoleń?

Z bloku rudy złota ważącego około 860 kg może zostać wydobytych 30 g złota. Kopalnia złota Toi, Japonia. zdj.Wikipedia.

Z bloku rudy złota ważącego około 860 kg może zostać wydobytych 30 g złota. Kopalnia złota Toi, Japonia. zdj.Wikipedia.

Na wzrost cen złota w długim okresie wpływa wiele czynników. Po pierwsze, rosnący dług publiczny oraz inflacja sprawiają, iż społeczeństwo odchodzi od tradycyjnych lokat bankowych. Dzieję się tak, ponieważ realna stopa procentowa (zwłaszcza lokat o stałym oprocentowaniu) jest zerowa, bądź wręcz ujemna. Dlatego też ludzie poszukują inwestycji przynoszących pewny zysk w dłuższej perspektywie. Obserwując indeksy giełdowe z łatwością można zauważyć, iż notowania szlachetnego kruszcu są znacznie wyższe niż np. akcji giełdowych. Dzieje się tak, gdyż ceny złota nie są powiązane z innymi aktywami. Dlatego też stanowi ono świetne zabezpieczenie posiadanego portfela inwestycyjnego. Ponadto, na wzrost cen złota przekłada się również wciąż rosnący popyt na ten kruszec przy ograniczonej jego podaży. Sytuacja ta stanowi niemalże książkowy przykład wpływu gry popytu i podaży na ceny towaru.

Skoro złoto sanowi wartość od pokoleń, to czy fakt ten jest wykorzystywany w marketingu instytucji zajmujących się obrotem metalami szlachetnymi?

Hasło to wykorzystała jedna z mennic w swojej kampanii reklamowej. Połączyła archiwalne czarno-białe zdjęcia rodzinne z tymi współczesnymi. Z jednej strony widzimy rodziny z początku XX w., a z drugiej te zupełnie współczesne. Całość łączy stylizowany na złoty kolor napis „Złoto. Wartość od pokoleń”. Tak stworzona reklama ma nawiązywać do ciągłego wzrostu wartości złota w długim okresie. Poprzez wrażenia wizualnych, mennica zachęca potencjalnych klientów do inwestycji.

Jak pokazano, złoto od pokoleń stanowiło zabezpieczenie posiadanych oszczędności. Szczególną rolę odgrywa w okresach zaburzeń politycznych (takich jak np. wojny i inne konflikty zbrojne) oraz ekonomicznych (np. kolejne coraz głębsze kryzysy). Z drugiej strony, biorąc pod uwagę czynniki wzrostu cen tego kruszcu, zamrożenie pieniędzy w sztabce złota czy monecie bulionowej stanowi korzystną alternatywę dla lokat bankowych i zakupu akcji.

 

Dodaj komentarz