Mennica Pamp SA – mennica szwajcarska Grudzień 14, 2015

Wizerunek rzymskiej Fortuny znajduje się na sztabkach złota, które produkowane są przez mennicę PAMP od początku jej istnienia. Oferta rafinerii przez lata znacznie się poszerzyła.

Co kryje się pod PAMP? Skrót ten należy rozwinąć, aby poznać zakres działalności mennicy. PAMP to nic innego jak produkty artystyczne z metali szlachetnych. Szwajcarzy robią wszystko, aby być najlepszymi artystami w swoim fachu. PAMP jest jedną z największych mennic na świecie, która trudni się produkcją złota.

PAMP jest nieco młodsza niż inna uznana szwajcarska mennica – Argor-Heraeus, która powstała w 1951 roku. Mahmoud K. Shakarchi otworzył swoją firmę trzydzieści lat później. PAMP rozpoczęła swoją działalność w 1981 roku. Od początku specjalizowała się w rafinacji i produkcji złota. Należy podkreślić, że PAMP jest spółką zależną szwajcarskiego koncernu MKS SA, który działa w sektorze usług finansowych i powstał w 1977 roku. Nazwa koncernu pochodzi od inicjałów założyciela. Po śmierci Mahmouda K. Shakarchiego schedę objął jego syn Marwan Shakarchi i postawił na rozwój oraz poszerzenie działalności mennicy. W 1984 roku PAMP trafiło pod dach rafinerii w Castel San Pietro.

Główny zakres działalności szwajcarskiej mennicy dotyczy przetapiania metali, ich odzysku oraz rafinacji, a także produkcji sztabek złota zgodnie z najwyższymi standardami. Produkty PAMP są wysoko oceniane ze względu na precyzję, dokładność i jakość wykonania z najwyższej próby metali.

PAMP mennica szwajcarska

PAMP mennica szwajcarska

Warto zaznaczyć, że od 1984 roku sztabki PAMP oznaczane są jedną literą i ośmioma cyframi. Litera odnosi się do roku produkcji danej sztabki, cztery cyfry przyporządkowane są do dnia przetapiania metalu. Kolejne dwie cyfry oznaczają rodzaj i partię przetapianego surowca, a ostatnie elementy kodowania to numer porządkowy sztabki. Od 2012 roku wszystkie sztabki mają wybite numery seryjne.

Produkcja PAMP rozpoczęła się od wybijania sztabek złota. Na początku metodą bicia mennica wytwarzała elementy w siedmiu kategoriach wagowych. PAMP produkował sztabki o masie 100g, 50g, 20g, 10g, 5g, 1oz, 1/2oz. Z czasem wybijano również złoto w innych wagach. W latach 80. XX wieku pojawiły się m.in. sztabki o masie 2,5g. W 2004 roku rozpoczęto produkcję 5oz i 10oz sztabek. Z kolei produkcję produktów odlewanych wprowadzono w 1984 roku po otwarciu nowej fabryki. Jako pierwsze pojawiły się sztabki o masie 400oz i 1000g. Z czasem wprowadzono produkty o innych parametrach wagowych tj. 500g, 250g, 10 tola, 100Oz i 100g. Łącznie mennica PAMP wytwarza 11 rodzajów sztabek odlewanych i 46 sztabek bitych. Warto dodać, że szwajcarska rafineria produkuje sztabki z Buddą, znakami zodiaku czy kwiatami.

Ciekawostką jest wprowadzenie przez mennicę PAMP w 2011 roku sztabek z księżycowymi znakami z chińskiego kalendarza.

Mennica PAMP od początku swojej działalności uzyskała wiele certyfikatów, które świadczą o jej pozycji, jakości tworzonych produktów oraz prestiżu. W 1987 roku szwajcarska spółka uzyskała akredytację londyńskiej giełdy złota LBMA, a w 1990 roku Tokyo Commodity Exchange. PAMP posiada również uznanie ze strony grupy COMEX i Dubai Multi Commodities Centre.

Adres mennicy: http://www.pamp.com/

Kategorie: Mennice

Dodaj komentarz