Royal Canadian Mint – mennica kanadyjska Grudzień 15, 2015

Dla wielu krajów Kanada może być wzorem. To państwo, które ustawicznie rozwija się i posiada wysokie wskaźniki gospodarcze. Kanada to także jeden z najważniejszych producentów rolnych na świecie, a także z rozwiniętym przemysłem drzewnym. Kanadyjczycy mogą również pochwalić się uznaną mennicą – Royal Canadian Mint.

Z Kanadą kojarzą się przede wszystkim klonowy liść i hokej, jednak Royal Canadian Mint produkuje wiele uznanych i ciekawych monet, które cieszą się ogromnych zainteresowaniem

Budynek Royal Canadian Mint (mennica kanadyjska)

Budynek Royal Canadian Mint (mennica kanadyjska)

inwestorów oraz otrzymują nagrody w światowych konkursach. Powstanie mennicy uwarunkowane było deficytem monet obiegowych na terenie Kanady, która musiała korzystać z usług Wielkiej Brytanii. W 1858 roku w Royal Mint zostały wybite pierwsze monety na kanadyjski rynek. Państwo położone w Ameryce Północnej było ściśle zależne od Londynu, jednak postanowiono podjąć próbę usamodzielnienia się i tworzenia własnej polityki. W 1867 roku na podstawie Aktu Konstytucyjnego powstała Konfederacja Kanadyjska. Rozwój państwowości wymagał nakładów finansowych, więc pojawił się problem dotyczący zaspokojenia potrzeb. Proces tworzenia własnej punktu produkcyjnego nie był łatwy. Pierwsze propozycje utworzenia filii Royal Mint w Kanadzie padły już w 1890 roku, jednak na zgodę brytyjskiego parlamentu trzeba było czekać jedenaście lat. W 1908 roku w Ottawie zostały uruchomione maszyny mennicze.

W 1911 roku rozpoczęto rafinację złota i srebra, co było istotnym impulsem do rozwoju kanadyjskiej gospodarki. W pierwszej połowie lat 30. XX wieku świat musiał walczyć z Wielkim Kryzysem, ale paradoksalnie dla Kanady krach zakończył się korzystnie. W 1931 roku mennica była już podporządkowana kanadyjskiemu Ministerstwu Finansów i przyjęła nazwę Royal Canadian Mint. Warto nadmienić, że po II wojnie światowej rafineria produkowała medale wojskowe oraz monety upamiętniające ten czas. Jednym z celów była promocja Kanady. W 1976 roku w Winnipeg utworzono filię mennicy Royal Canadian Mint. Rafineria biła monety dla państw europejskich m.in. Norwegia, ale także azjatyckich Hong Kong czy Tajlandia.

Na całym świecie znane są złote monety bulionowe z liściem klonowym. To najbardziej rozpoznawalny produkt mennicy Royal Canadian Mint. Warto dodać, że liść pojawiał się również w wersjach ze srebra, platyny i palladu. Mennica produkuje monety wielkości od 1 oz do 1/20 oz. W 2006 roku Royal Canadian Mint otworzyła dział, który zajmuje się rafinacją srebra. Mennica wytwarza monety z najwyższej próby metali. Można spotkać takie, na których widoczny jest bizon, kanadyjska antylopa, niedźwiedź grizzly, wilk, puma czy wszechświat. Kolekcjonerzy mają w czym wybierać. Waga dostępnych w Polsce monet mieści się w przedziale 1-35 gram. Warto dodać, że w 2007 roku mennica wypuściła prawdziwego kolosa. Royal Canadian Mint

100kg moneta na tle uncjowych monet i sztabek złota

100kg moneta na tle uncjowych monet i sztabek złota

zaprezentował złotą monetę bulionową o wadze 100kg. Kanadyjska mennica może pochwalić się również innowacyjnością. Jako pierwsza na świecie wprowadziła do obiegu kolorowe monety. W 2015 roku wyprodukowana została prostokątna srebrna moneta o wadze półtorej uncji w kanadyjską flagą.

Strona mennicy: http://www.mint.ca

Kategorie: Mennice

Dodaj komentarz