Złoto jako inwestycja Grudzień 15, 2015

W ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania inwestycjami w metale szlachetne, a szczególnie w złoto. Coraz głębsze kryzysy finansowe, rosnąca inflacja, nieefektywność posiadanych lokat bankowych – to tylko nieliczne czynniki, które sprawiły, iż złoto cieszy się rosnącą popularnością.

Czym jest złoto inwestycyjne?

Zgodnie z polską ustawą o podatku od towarów i usług termin ten ma zastosowanie wyłącznie do złota w formie sztabek (lub płytek), które czystego pierwiastka zawierają co najmniej 99,5%. W odniesieniu do monet norma ta wynosi co najmniej 90%. Należy pamiętać, iż złoto inwestycyjne nie podlega opodatkowaniu VAT.

W jakiej formie można inwestować w złoto?

Rynek oferuje szeroki wachlarz opcji tak, aby niemalże każdy inwestor mógł znaleźć coś dla siebie. Najpopularniejszą formą są sztabki złote oraz monety bulionowe. Inwestycja ta cechuje duża prostota oraz pewność. Pozostaje jedynie do rozstrzygnięcia kwestia przechowywania posiadanego kruszcu. Osoby lubiące ryzyko powinny zainteresować się kontraktami ETF (ang. Exchange Traded Funds), których wartość powiązana jest z ceną kruszcu na rynku. Natomiast, ci przywiązani do tradycyjnego rynku akcji z powodzeniem mogą inwestować w spółki wydobywcze. Jednak tutaj należy pamiętać o szczególnym wpływie czynników politycznych, społecznych oraz naturalnych na ceny akcji.

Dlaczego zainteresowanie złotem wzrasta?

Po pierwsze metal ten traktuje się jak walutę, a nie jak towar, dlatego też jest zwolnione z podatku VAT. W przeciwieństwie do pieniądza papierowego, jego podaż jest ograniczona, co sprawia, iż nie można go dodrukować ani wytworzyć w inny sposób. Równocześnie, znane obecnie złoża powoli się wyczerpują.

Ponadto, od zawsze kruszec ten stanowił doskonały sposób tezauryzacji posiadanego majątku. Popyt na złoto wzrastał szczególnie silnie w okresach niepokojów politycznych (np. wojen) oraz załamań ekonomicznych. W przypadku wysokiej inflacji, lawiny bankructw czy innych kryzysów nie traciło na wartości. Co więcej, od najdawniejszych czasów było towarem niezwykle pożądanym i można było za nie kupić właściwie wszystko. Wskazuje to na jeszcze jedną cechę takiej inwestycji – jest bardzo płynna.

Złoto jako inwestycja

Złoto jako inwestycja

Na wzrost popularności inwestycji w złoto z pewnością wpłynęła również prostota tej transakcji. Zwłaszcza w przypadku złota w formie fizycznej, która odbywa się na podobnych zasadach jak zakup innych towarów. Nie trzeba posiadać specjalnego rachunku maklerskiego, nie trzeba znać się na rynkach finansowych. Wystarczy wejść w posiadanie określonej ilości kruszcu i czekać aż inwestycja przyniesie zyski.

Nie bez znaczenia pozostaje również prestiż, jaki daje inwestowanie w złoto. Lokowanie kapitału w metale szlachetne, dzieła sztuki czy inne niszowe towary (jak np. alkohol) jest wciąż uważane za ekstrawaganckie, dostępne jedynie wąskiej grupie inwestorów.

Od czego zależy cena złota na polskim rynku?

Przede wszystkim, zależy od ceny złota podawanej przez London Bullion Market Association (LBMA Gold Price). ICE Benchmark Administration, będąca administratorem LBMA Gold Price, dwa razy dziennie we wszystkie dni robocze w Londynie ustala bieżącą cenę kruszcu. Drugim równie ważnym czynnikiem jest aktualny kurs dolara amerykańskiego do złotówki.

Podsumowując, złoto od zawsze było towarem pożądanym, jednak w ostatnich kilku latach zainteresowanie tym kruszcem znacznie się wzmogło. Wpływają na to zarówno niestabilne rządy polityczne, jak również kryzysy ekonomiczne. Ponadto, coraz lepiej wyedukowane społeczeństwo zaczyna dostrzegać szansę zysku w bardziej nietypowych formach lokowania kapitału, upatrując w niej szansę pewnego zysku. Jednak należy pamiętać, iż cena złota, podobnie jak innych towarów, nie jest wolna od nagłych spadków. Z drugiej strony, w perspektywie długoterminowej, wartość tego kruszcu ostatecznie wzrośnie.

Dodaj komentarz