Umicore – mennica belgijska Grudzień 17, 2015

Belgijska mennica powstała w 1989 roku z połączeniem czterech firm. Przez ponad dwadzieścia lat swojej działalności dotarła z produkcją metali szlachetnych na wszystkie kontynenty i stała się jednym z czołowych dostawców złota na świecie.

Obszar metali szlachetnych jest jedną z płaszczyzn, na których działa Umicore. Belgijskie przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją metali wykorzystywanych w przemyśle m.in. sole kobaltu, lit, drobne proszki metalowe, a także rafinacją metali szlachetnych, działa w przemyśle motoryzacyjnym, wytwarza produkty na bazie cynku oraz materiałów technicznych m.in. do hermetycznego uszczelniania. Umicore obecna jest w 38 krajach świata, gdzie zatrudnia 10 tysięcy pracowników, a główna siedziba mieści się w Brukseli. Firma za główny cel swojego działania uznaje tworzenie trwałej wartości oraz materiałów do poprawy standardu oraz jakości życia.

Sztabki złota i granulat. Umicore - mennica brytyjska.

Sztabki złota i granulat. Umicore – mennica brytyjska.

Warto nadmienić, że dopiero w 2001 roku belgijska firma zmieniła nazwę na Umicore. Wcześniej funkcjonowała pod szyldem Union Miniere. Mennica za początek swojej działalności datuje rok 1989, jednak jej korzeni należy szukać na początku XX wieku. W 1906 roku powołano do życia spółkę UMHK, która zajmowała się wydobywaniem zasobów naturalnych w Wolnym Państwie Kongo. Przede wszystkim stawiano na pozyskiwanie miedzi. UMHK rozwinęło odpowiednią infrastrukturę, jednak z czasem spółka została znacjonalizowana. Sytuacja stała się trudna, jednak ratunek nadszedł ze strony Société Générale de Belgique, czyli jednej z największych belgijskich firm, która odegrała istotną rolę podczas rewolucji przemysłowej. Tym samym SGE zyskało bogaty obszar działalności i unowocześniła go. W związku z tym powołano do życia firmę Union Miniere. Powstała na bazie UMHK jednostka rozszerzała swoją działalność oraz tworzyła nowe produkty. W 1989 roku doszło do połączenia firmy z trzema innymi belgijskimi podmiotami działającymi w przemyśle metalowym. Na początek konieczne było uporządkowanie struktur oraz wyznaczenie kierunku działania, jednak nie było to proste. W 1995 roku przeprowadzono restrukturyzację. Firma musiała pozbyć się kilku zbędnych aktywów. Z czasem marka Umicore stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie.

Obecnie Umicore jest jednym z czołowych przedsiębiorstw zajmujących się recyklingiem metali szlachetnych. Belgijska firma produkuje srebro, złoto, platynę, pallad, rod, iryd, ruten. Umicore odzyskuje i sprzedaje metale specjalne tj. ind, selen, tellur, a także ołów, miedź, nikiel, które są metalami nieszlachetnymi. Mennica wytwarza metale szlachetne do zastosowań przemysłowych oraz jubilerskich.

Obecnie jesteśmy świadkami rosnącego zapotrzebowania na pallad i platynę. Umicore wystarcza i dostarcza do swoich klientów sztabki o masie 10 gram, 1 unicji, 50 gram, 100 gram, 1000 gram. W procesie tworzenia wykorzystywane są próby 999,5. Z wzorcową precyzją Umicore wykonuje również sztabki złota najwyższej próby. Na polskim rynku bez problemu można znaleźć produkty o masie 20 gram, 1 unicji, 100 gram, 250 gram. Warto nadmienić, że mennica Unicore posiada akredytację londyńskiej giełdy złota LBMA.

Kategorie: Mennice

Dodaj komentarz