Mennica Valcambi S.A. – mennica szwajcarska Grudzień 18, 2015

Pod obecną nazwą mennica istnieje od 1967 roku. Jej siedziba znajduje się w południowo-wschodniej Szwajcarii. Valcambi S.A. jest jednym z największych producentów złotych sztabek na świecie.

Historia powstania szwajcarskiej mennicy sięga roku 1961 roku. Na początku istniała pod nazwą Valori & Cambi SA. W 1967 roku pojawił się nowy udziałowiec, który przejął 80 procent aktywów mennicy. Po upływie trzynastu lat bank Credit Suisse dysponował już wszystkimi udziałami. Kolejna zmiana na poziomie właścicielskim nastąpiła w 2003 roku, kiedy to mennica trafiła do European Gold Refineries Holding SA. Początkowo władza rozkładała się po równo pomiędzy Valcambi i Newmont Mining Corporation. Obecnie podział wygląda inaczej. 39,4 procent akcji spółki należy do akcjonariuszy prywatnych. Pozostała część, 60,6 procent, znajduje się w rękach Newmont Mining Corporation.Combibar czekolada valcambi

Valcambi swego czasu była kapitałowo powiązana z bankiem Credit Suisse. Mimo, że ta zależność ustała to te dwa podmioty nadal ze sobą współpracują. Mennica od ponad trzydziestu lat produkuje sztabki złota dla banku. Należy zauważyć, że działalność Valcambi nie dotyczy tylko złota. Mennica zajmuje się również produkcją półproduktów dla przemysłu jubilerskiego. W zakres prac Valcambi wchodzi także rafinacja srebra, palladu i platyny. Szwajcarska mennica może pochwalić się najwyższej jakości sztabkami złota oraz złotymi monetami.

W sztabkach złota produkowanych przez mennicę Valcambi można się przejrzeć. Dlaczego? Wykonane są w technologii lukrowania. Valcambi jako pierwszy rafiner na świecie zdecydował się na taki krok. Technologia ta jest wykorzystywana do produkcji sztabek produkowanych metodą bicia. Lukrowanie nadaje sztabce wyjątkowość, która ma podwójną teksturę. Dzięki temu jest ona lustrzana i błyszcząca. Valcambi wprowadziła również kolejne innowacje, które pozwalają marce budować swoją pozycję w światowej hierarchii. W 2003 roku na sztabkach prostokątnych wprowadzono zgodność wagową wyrażoną w karatach K24. Dwa lata później krok ten wprowadzono ten krok w odniesieniu do okrągłych sztabek. Warto wspomnieć, że Valcambi jako pierwsza mennica na świecie w 2011 roku wprowadziła sztabki inwestycyjne w technologii CombiBar. Dzięki temu możliwe jest rozdzielenie sztabek na mniejsze części. Combibar czekolada valcambi mennica szwajcarska

Warto również pamiętać, że mennica w 1967 roku wprowadziła 1 kilogramowe sztabki złota wykonywane technologią bicia stopu. Mennica zdecydowała się na taki krok jako pierwsza na świecie. Valcambi zajmuje się produkcją bitych sztabek złota według określonych kategorii wagowych tj. od 1 grama do 1000 gram, od 1/10 uncji do 10 uncji, 5 tola, 1 tola, 1 teal. Dostępne są również sztabki odlewane wykonane przez szwajcarską mennicę. Dostępne są w następujących wagach: 400 uncji, 100 uncji, od 100 gram do 1000 gram, od 1 teal do 10 teal.

W 1968 roku mennica Valcambi otrzymała akredytację londyńskiej giełdy złota LBMA. Od 1974 roku jest akredytowana przez New York Mercantile Exchange. Szwajcarska mennica zyskała również uznanie Tokyo Commodity Exchange i Dubai Metals and Commodities Centre.

Kategorie: Mennice

Dodaj komentarz