Metale szlachetne propozycją dla bogatych? Grudzień 27, 2015

Metale szlachetne wciąż cieszą się opinią inwestycji egzotycznych i dostępnych wyłącznie dla najbogatszych. Zapomina się, iż rynek ten jest bardzo zróżnicowany i aby na niego wejść wcale nie trzeba mieć wysokiego kapitału początkowego. Dlatego też dla sprytnego inwestora ważniejsza od posiadanych oszczędności jest odpowiednia wiedza dotycząca możliwości efektywnego ulokowania środków.

W jakie metale szlachetne zainwestować przy niskim budżecie?

 

Jeżeli dysponujemy kwotą niższą niż ok. 4 000 zł należy zrezygnować z zakupu złota. Obecnie cena za uncję (31,1 g kruszcu) waha się w okolicach około 4 300 zł. Co prawda, można zakupić monety zawierające mniej niż 1 uncję złota, ale koszty dodatkowe związane z ich biciem są znacznie wyższe. Dlatego też aby wejść na rynek tego metalu należy najpierw zgromadzić odpowiedni kapitał.

Podobnie rzecz ma się w przypadku platyny i palladu. Pierwszy z nich, jest niewiele tańszy od złota, co sprawia, iż inwestycja wymaga około 3000-4000 zł wolnych środków. Jeszcze tańszy jest pallad, za który trzeba zapłacić o połowę mniej niż za złoto. Dlatego jest to dobra inwestycja dla osób posiadających oszczędności rzędu 2000 zł. Jednak należy pamiętać, iż rynek zbytu tych dwóch metali jest bardzo słabo rozwinięty, a ich ceny są mocno skorelowane z sytuacją w krajach wydobycia.

Najlepszą propozycją dla osób o skromnym budżecie stanowi wciąż niedoceniane srebro, które jest około 70 razy tańsze! Monetę o wadze jednej uncji można nabyć już w cenie około 70 zł. Ponadto, posiadając skromny kapitał, można dokonywać inwestycji regularnie, co jakiś czas np. kupując co miesiąc 2-3 monety. Na korzyść tego kruszcu przemawia fakt, iż srebro jest najbardziej dostępnym z metali szlachetnych. Ponadto, w czasach kryzysu i szalejącej inflacji stanowi dobry środek płatniczy.

Z drugiej strony, należy zaznaczyć, iż metal ten obłożony jest podatkiem VAT. Ponadto jego ceny są znacznie mniej stabilne niż srebra. Dlatego, mimo iż nie wymaga wysokiego kapitału początkowego, to inwestycja ta jest przeznaczona dla osób o mocnych nerwach, które nie ulegają łatwo emocjom i panice.

Dobrą radą dla osób posiadających niewielki kapitał, a chcących zainwestować w metale szlachetne, jest cierpliwe śledzenie kursu srebra. Ze względu na jego zmienność łatwo dostrzec moment, w którym ceny pójdą w dół, co oznacza, iż jest to najlepszy czas na zakup.

Podsumowując, inwestycja w metale szlachetne nie jest propozycją wyłącznie dla bogaczy. Przede wszystkim należy rozważyć wysokość wolnych środków, które można przeznaczyć na ich zakup. Dla osób dysponujących małymi nadwyżkami dobrą propozycją jest inwestycja w srebro. Wraz ze wzrostem posiadanego budżetu można zarówno dokupywać srebrne monety i sztabki bądź zdecydować się na wejście w posiadanie innych metali szlachetnych. Jednak analiza kursów wszystkich metali szlachetnych nie pozostawia złudzeń, iż na inwestycję w złoto mogą sobie pozwolić osoby dysponujące największym kapitałem.

Dodaj komentarz