Badanie autentyczności monet, czyli jak odróżnić monetę autentyczną od podrobionej. Styczeń 6, 2016

Fałszowanie monet jest procederem znanym już od starożytności. Jednakże wraz z rozwojem technologii falsyfikaty są coraz doskonalsze, dlatego też niemałą trudność sprawia odróżnienie ich od oryginałów. Jednakże, ze względu na wysoką cenę złota, jaką ponosi potencjalny kupiec monety, musi on znać sposoby ustrzeżenia się przed oszustwem. Poniżej przedstawione metody są proste, aczkolwiek bardzo skuteczne.

Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

 

Przede wszystkim należy dokładanie zbadać wagę i wymiary zakupionej monety. Złoto ze względu na swoją masę, ma tę właściwość, iż każda próba podrobienia będzie skutkowość niezgodnością tych parametrów. Zatem, jeśli podróbka waży tyle ile oryginał, to z pewnością będzie większa. Natomiast, jeśli falsyfikat ma te same wymiary co autentyczna moneta, to na pewno nie będzie się zgadzać masa. Szczególnie należy zwrócić uwagę na szerokość monety, gdyż ten parametr bardzo często wskazuje na podróbkę. Większą średnicę łatwiej zauważyć, dlatego niezgodność zachodzi przeważnie w grubości monety.

Do niedawna dużą popularnością cieszyły się tzw. linijki Fisha, które umożliwiały jednoczesny pomiar wszystkich trzech parametrów – średnicy, wagi oraz grubości. Niestety, ta metoda jest dość ograniczona, ponieważ jeden przyrząd służył do pomiarów maksymalnie dwóch-trzech typów monet. Ponadto, na rynku pojawiły się sfalsyfikowane linijki, co dodatkowo wpłynęło na powolne odejście od tej metody.

Dlatego też, aby zabezpieczyć się przed zarzutem fałszerstwa, każda porządna mennica upublicznia specyfikację produkowanych monet i sztabek. W jej skład wchodzi opis wymiarów (grubości i średnicy) oraz masy.

Przy pomiarze wymiarów posiadanej monety niezbędnym sprzętem będzie suwmiarka. To za jej pomocą najłatwiej i najdokładniej można sprawdzić wymiary posiadanego produktu. Przy badaniu grubości monety najlepiej wykonać kilka pomiarów, gdyż ze względu na sposób bicia monet wymiar ten może minimalnie różnić się w różnych miejscach. Następnie za pomocą dokładnej wagi elektronicznej należy sprawdzić masę monety. Jeżeli oba parametry są zgodne z tymi podanymi w katalogu, wówczas można mieć pewność, iż w naszych rękach znajduje się pełnowartościowa moneta. Jednak uwaga! Ze względu na niedoskonałości procesu produkcji monet bulionowych (wykorzystanie siły nacisku), wartości rzeczywiste mogą odbiegać od tych oficjalnych maksymalnie +/- 3%.

Odchylenia wymiarów wynikają z kilku czynników. Przykładowo, daną monetę wykonano ze stopu, który posiada minimalnie lepsze parametry niż te standardowe. Zdarza się również, iż mennica w swoich specyfikacja podała wymiary maksymalne, które nie mogą być przekroczone, aby uznać monetę za autentyczną. Wówczas podawane wymiary są opatrzone informacją „max diameter” oraz „max thickeness”.

Ponadto, należy przyjrzeć się rewersowi i awersowi monety. Niektóre mennice posiadają tak specyficzne wzory, iż ich podrobienie jest niemalże niemożliwe. Dlatego też warto zwrócić uwagę na elementy charakterystyczne wyglądu danej inwestycji. Również należy bacznie przyglądnąć się blaskowi posiadanej monety. Jeżeli pokryta jest jedynie cienką warstwą złota, wówczas bok czcionki będzie się mienić w sposób nienaturalny, a sama powierzchnia monety będzie chropowata.

Jaki dźwięk wydaje złota moneta? Czy w ten sposób też można odróżnić autentyk od falsyfikatu?

Po dokonaniu badania wymiarów, należy zwrócić uwagę na dźwięk wydawany przez posiadaną monetę. Najprostszy sposób polega na umieszczeniu jej na opuszku palca i uderzeniu w jej krawędź metalowym narzędziem. Ta autentyczna będzie wydawała wysoki, cienki i długi dźwięk przez około 6 s. Jak podkreślają specjaliści, czyste złoto brzmi tak charakterystycznie, iż ten, kto je raz usłyszy z pewnością odróżni ten dźwięk od dźwięku innych metali. Należy przy tym pamiętać, żeby nie wykonywać doświadczenia w dużej odległości od blatu oraz aby nie uderzać za mocno. W przeciwnym wypadku moneta może spaść, a na skutek upadku z wysokości może dojść do jej uszkodzenia.

Wyjątek od tej reguły stanowią stare amerykańskie 20-dolarowe monety. Dawniej, aby sprawdzić ich autentyczność rozgrzewano monety do czerwoności. Jeżeli sczerniała, oznaczało to, iż jest podrobiona. Natomiast, jeśli zachowała swoją barwę, to była autentyczna. Jednakże, na skutek działania wysokiej temperatury wiązania atomowe między cząsteczkami zmieniają strukturę, co sprawia, iż moneta nie wydaje już swojego pierwotnego dźwięku.

Coraz większą popularnością cieszy się pewna odmiana metody dźwiękowej nazywana pomiarem częstotliwości drgań własnych. Badanie to można wykonać przy użyciu średniej jakości mikrofonu oraz odpowiedniego programu komputerowego. Monetę należy ułoży rantem na blacie po czym wprawić ją w ruch obrotowy wokół własnej średnicy. Po pewnym czasie upadnie na blat wydając bardzo charakterystyczny odgłos. Za pomocą programu można prześledzić schemat dźwiękowy monety i w ten sposób zbadać autentyczność inwestycji. Należy przy tym pamiętać, iż wszystkie parametry badania (wielkość, czcionka, stop metalu a nawet podłoże) zawsze muszą być takie same. Zmiana jednego z nich sprawia, iż schemat dźwiękowy prezentuje się zupełnie inaczej. Badanie to można również wykonać za pomocą smartphone wykorzystując w tym celu odpowiednia aplikację.

Jakie są bardziej zaawansowane metody badania złota?

Jedna z nowocześniejszych metod wykorzystuje siły pola magnetycznego, gdyż jak się okazuje, metale szlachetne reagują na nie zupełnie inaczej. Wykorzystując tę właściwość stworzono urządzenie za pomocą którego jest możliwy pomiar siły oddziaływania pola magnetycznego. Obiekt należy położyć w części pomiarowej, a następnie odczytać wynik. Jeżeli jest on dodatki, to posiadana moneta składa się w 100% ze złota. W przeciwnym wypadku, oznacza to, iż znajdują się w niej domieszki innych tańszych metali. Dużymi zaletami tego badania są jego nie inwazyjność oraz wysoka skuteczność. Niestety, urządzenie to nie należy do najtańszych. Jednakże, podobną maszynę można skonstruować samemu wykorzystując wiedzę z fizyki. Złoto należy do diamagnetyków, co oznacza, iż nie będzie przyciągane przez magnesy. Jeżeli dysponujemy dwoma magnesami neodymowymi, możemy prześledzić, w jaki sposób postawiona na rancie moneta ustawi się w stosunku do linii pola. Jeżeli moneta wykonana jest z czystego złota, to powinna ustawić się do nich prostopadle.

A co z metodami chemicznymi?

Za ich pomocą również można sprawdzić autentyczność monety, jednakże odchodzi się od nich, gdyż pozostawiają trwałe uszkodzenia na monetach. Najbardziej dostępnym z pośród kwasów jest ciecz chromowa. Jeżeli monety posiadają zbyt dużo znaczeń, ich wartość spadnie. Po drugie, metoda ta jest mniej skuteczna przy monetach charakteryzujących się próbą 950 i więcej.

Przy tym badaniu można się wesprzeć użyciem kamienia probierczego. Na jego powierzchni należ zrobić rysę badanym przedmiotem i dopiero teraz potraktować go cieczą. Wynik należy skonfrontować z innymi narysami wykonanymi przedmiotami o znanej próbie złota. Należy wziąć pod uwagę intensywność wytrawienia, zabarwienie oraz powstały osad. Jeżeli ślady pokrywają się z materiałem porównawczym, to można mieć pewność, iż posiadana moneta wykonana jest z konkretnej próby złota.

Podsumowując…

… istnieje wiele metod sprawdzenia autentyczności monet bulionowych. Podstawową czynnością każdego inwestora jest dokonanie pomiarów średnicy, grubości oraz wagi posiadanej inwestycji. Należy je skonfrontować z tymi podanymi przez mennicę. Ponadto, współczesna technologia pozwala na wykonanie bardzo dokładnego badania dźwięku monety przy użyciu mikrofonu i komputera. Jednakże, najdoskonalszą metodą obecnie jest ta wykorzystująca siły pola magnetycznego. Nie trzeba w tym celu kupować wyspecjalizowanego sprzętu. Wystarczą dwa silne magnesy neodymowe. Zdecydowanie odradza się wykorzystanie metod chemicznych z użyciem kwasów, gdyż prowadzą one do trwałego uszkodzenia monet. Drobne rysy i plamki pozostawione przez te substancje mogą w przyszłości zaniżyć cenę posiadanej monety.

Dodaj komentarz