Giełdy złota i innych metali szlachetnych na świecie – wstęp. Styczeń 16, 2016

Inwestując w złoto warto pamiętać, iż jest ono kwotowane na wielu światowych parkietach. Giełdy między sobą różnią się nie tylko regionem, ale także renomą oraz walutą, w której notowany jest kruszec. Ponadto, mają one różny wpływ na światowy handel złotem. Warto pamiętać, iż ze względu na różnice czasowe, notowania tego królewskiego kruszcu odbywają się właściwie całą dobę.

Wśród wielu giełd warto wyróżnić, te, które są najważniejsze dla danego regionu. Dane te przedstawia poniższa tabela:

Region Pełna nazwa (ang)

Skrót

Europa London Bullion Market Association

LBMA

Ameryka Północna Chicago Mercantile Exchange

CME

New York Access Market COMEX
Ameryka Południowa BM&FBovespa Sao Paulo

BM&F

Azja (Bliski Wschód) Dubai Multi Commodities Centre

DMCC

Istambul Gold Exchange

IGE

Azja Południowo-Wschodnia Multi Commodity Exchange of India Ltd, Mumbai

MCX

Shanghai Gold Exchange

SGE

The Chinese Gold & Silver Exchange Society,

Hong Kong

CGSE

Azja – Daleki Wschód Tokyo Commodity Exchange

TOCOM

 

Dlaczego te giełdy są takie ważne?

Najważniejsze światowe parkiety tworzą pewnego rodzaju system komórek, dzięki którym handel i notowania trwają praktycznie całą dobę. Dlatego też często mówi się, iż pieniądz nigdy nie śpi. Gdyby przedstawić godziny handlu na najważniejszych giełdach na osi, to okazuje się, iż czas notowań na niektórych rynkach zazębia się, a na niektórych idealnie się wymija (tzn. godzina zakończenia kwotowa na jednym rynku oznacza czas rozpoczęcia pracy w innej sferze czasowej). Przykładowo, jeśli za punkt startowy przyjmiemy czas rozpoczęcia kwotowa w Sydney (9:00 czasu lokalnego), to giełda w Tokio otwarta jest o godzinę później i zamykana jest również o godzinę później. Natomiast w momencie zakończenia notowań w Hongkongu, rozpoczynają się kwotowania w Europie.

Warto nadmienić, iż wyniki zakończonych sesji z danego regionu wpływają na nastroje maklerów w innej strefie czasowej, gdzie akurat rozpoczyna się handel.

Która giełda odgrywa najważniejszą rolę w tej układance?

Giełda na Wall Street wciąż odgrywa najważniejszą rolę w całej sieci. Co ciekawe, amerykańscy maklerzy bardzo często, mimo optymistycznych wyników giełd europejskich, rozpoczynają sesję nadając wydarzeniom odmienny kierunek od przewidywanego przez inne rejony. Z drugiej strony, pozytywne sygnały zza oceanu potrafią wzmocnić optymizm na rynkach europejskich. Podobnie, gdy indeksy giełdowe w Nowym Jorku notują spadki, fakt ten mocno i negatywnie odbija się na sesjach europejskich. Oznacza to, iż wpływ wydarzeń na Wall Street na nastroje inwestorów jest dużo silniejszy niż wpływ notowań w innych rejonach świata na rynek amerykański.

Czy Ameryka Północna wciąż będzie wieść prym w tej układance?

Otóż istnieje silne podejrzenie, iż niedługo siła amerykańskiej giełdy obniży się. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, iż coraz większą rolę zdobywają parkiety azjatyckie – zwłaszcza te z rejonu Azji Południowo-Wschodniej. Eksperci przewidują, iż w niedługim czasie ten rejon może przejąć dominację na światowych rynkach finansowych.

Co ciekawe, zmiany na rynkach finansowych oddziałują również na zmiany w sferze utartych zwyczajów i kultury biznesowej poszczególnych regionów. Przykładowo, w Azji Południowo-Wschodniej duże znaczenie mają osobiste spotkania z klientem. W tym celu na dwie godziny przerywano handel akcjami na giełdzie. Jednakże od 2012 r. przerwa w obrocie akcjami trwa już tylko godzinę. Wszystko to po to, aby handel na parkiecie trwał jak najdłużej i żeby wzmocnić pozycję rejonu w świecie.

A która giełda jest najważniejsza w Europie?

Najważniejszą dla Europy, a równocześnie jedną z najstarszych giełd złota na świecie, jest Londyński Rynek Kruszców (LBMA). Bywa często mylony z Londyńską Giełdą Metali (London Metal Exchange). Różnica między tymi parkietami polega na tym, iż pierwszy z nich jest wyspecjalizowany w transakcjach złotem, a ten drugi zajmuje się notowaniem pozostałych metali. LBMA najpierw ustala cenę złota w funtach brytyjskich, a następnie przelicza ją na euro i dolary.

Podsumowując…

Ze względu na różnice czasowe notowania złota odbywają się praktycznie całą dobę na różnych giełdach. Największy wpływ na nastroje inwestorów wciąż moją wydarzenia na Wall Street. Jednakże, zależność ta nie jest dwustronna – zmiany na innych rynkach oddziałują dużo słabiej na wydarzenia na giełdzie amerykańskiej. Równocześnie, biorąc pod uwagę fakt, iż państwa Azji Centralnej i Południowo-Wschodniej zdobywają coraz większą rolę w handlu złotem, może się okazać, iż siła USA w najbliższym czasie ulegnie osłabieniu na korzyść tamtego rejonu. Natomiast z punktu widzenia Europy najważniejszą giełdą pozostaje ta mieszcząca się w Londynie.

Dodaj komentarz