Sytuacja na rynku metali szlachetnych w 2015 r. – analiza Styczeń 31, 2016

Inwestycje w metale szlachetne nie są już postrzegane jako przywilej ludzi zamożnych. Biorąc pod uwagę niskie stopy procentowe, coraz więcej ludzi kieruje swoje zainteresowanie na rynki alternatywne. Czy ich inwestycja opłaciła się w 2015 roku? Analizując wydarzenia minionego roku na rynkach metali szlachetnych, warto je odnieść do prognoz, jakie przestawiano na początku 2015 r.

Brak komentarzy do Sytuacja na rynku metali szlachetnych w 2015 r. – analiza

Inwestycje w metale szlachetne – prognozy na 2016 rok Styczeń 30, 2016

analiza złota

Jak wiadomo, na sytuację na rynkach finansowych wpływają zarówno czynniki ekonomiczne, jak i geopolityczne. Niestety, te nie nastrajają optymistycznie. Planowane podwyżki stóp procentowych w USA, narastające konflikty na wschodzie Europy, kryzys imigracyjny, umacniające się Państwo Islamskie, wzrost zagrożenia terroryzmem, sytuacja polityczna w południowej Afryce – wszystko to stanowi jedynie część przyczyn obecnych nastrojów inwestorów. Rok 2015 dał się poznać jako czas znaczącego spadku cen na wszystkich rynkach metali szlachetnych. A jak będzie w rozpoczynającym się 2016 roku?

Brak komentarzy do Inwestycje w metale szlachetne – prognozy na 2016 rok

Giełdy złota i innych metali szlachetnych na świecie – wstęp. Styczeń 16, 2016

Inwestując w złoto warto pamiętać, iż jest ono kwotowane na wielu światowych parkietach. Giełdy między sobą różnią się nie tylko regionem, ale także renomą oraz walutą, w której notowany jest kruszec. Ponadto, mają one różny wpływ na światowy handel złotem. Warto pamiętać, iż ze względu na różnice czasowe, notowania tego królewskiego kruszcu odbywają się właściwie całą dobę.

Brak komentarzy do Giełdy złota i innych metali szlachetnych na świecie – wstęp.

COMEX Chicago Mercantile Exchange (CME Group) Styczeń 8, 2016

CME Group – Market Contract COMEX

Wśród parkietów ważnych z punktu widzenia handlu metalami szlachetnymi należy wymienić Chicago Mercantile Exchange (CME Group), która jest największą giełdą instrumentów pochodnych. Dlatego też właśnie ta giełda przyciąga uwagę analityków. Często stawia się pytania dotyczące zapasów Comexu (jednego z podmiotów CME Group) celem rozliczenia kontraktów. Co ważne, nie wszystkie mennice mogą na ten rynek dostarczać swoje sztabki. Ten przywilej posiadają tylko te akredytowane przez Comex.

Brak komentarzy do COMEX Chicago Mercantile Exchange (CME Group)

LBMA – London Bullion Market Association i LPPM London Platinum and Palladium Market Styczeń 7, 2016

LBMA Giełda londyńska London Bullion Market Association

Londyn – jedno z największych centrum finansowych. To właśnie tu rozwinęły się dwie bardzo ważne giełdy obrotu metalami szlachetnymi. W ich strukturach wykształciły się podmioty, które skupiają i certyfikują mennice produkujące sztabki o najwyższej jakości. O taką akredytację ubiegają się największe i najbogatsze światowe mennice. Dlatego też warto prześledzić, jak działają LBMA i LPPM i dlaczego wydawane przez nie akredytacje są akceptowane na całym świecie.

Brak komentarzy do LBMA – London Bullion Market Association i LPPM London Platinum and Palladium Market

Badanie autentyczności monet, czyli jak odróżnić monetę autentyczną od podrobionej. Styczeń 6, 2016

testowanie monet bulionowych

Fałszowanie monet jest procederem znanym już od starożytności. Jednakże wraz z rozwojem technologii falsyfikaty są coraz doskonalsze, dlatego też niemałą trudność sprawia odróżnienie ich od oryginałów. Jednakże, ze względu na wysoką cenę złota, jaką ponosi potencjalny kupiec monety, musi on znać sposoby ustrzeżenia się przed oszustwem. Poniżej przedstawione metody są proste, aczkolwiek bardzo skuteczne.

Brak komentarzy do Badanie autentyczności monet, czyli jak odróżnić monetę autentyczną od podrobionej.

Metale szlachetne propozycją dla bogatych? Grudzień 27, 2015

metale wyłącznie dla bogatych

Metale szlachetne wciąż cieszą się opinią inwestycji egzotycznych i dostępnych wyłącznie dla najbogatszych. Zapomina się, iż rynek ten jest bardzo zróżnicowany i aby na niego wejść wcale nie trzeba mieć wysokiego kapitału początkowego. Dlatego też dla sprytnego inwestora ważniejsza od posiadanych oszczędności jest odpowiednia wiedza dotycząca możliwości efektywnego ulokowania środków.

Brak komentarzy do Metale szlachetne propozycją dla bogatych?

Portfel inwestycyjny – dywersyfikacja ryzyka Grudzień 19, 2015

Portfel inwestycyjny, dywersyfikacja ryzyka

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego oznacza odpowiednie dobranie instrumentów tak, aby zminimalizować ryzyko straty i równocześnie zoptymalizować zysk. Oznacza to taką strukturę posiadanych inwestycji, która pozwoli na zabezpieczenie się przed potencjalnymi kryzysami na rynkach. Należy przy tym pamiętać, iż posiadane aktywa powinny być jak najmniej ze sobą skorelowane.

Brak komentarzy do Portfel inwestycyjny – dywersyfikacja ryzyka

Mennica Valcambi S.A. – mennica szwajcarska Grudzień 18, 2015

Logo Valcambi Mennica Szwajcarska

Pod obecną nazwą mennica istnieje od 1967 roku. Jej siedziba znajduje się w południowo-wschodniej Szwajcarii. Valcambi S.A. jest jednym z największych producentów złotych sztabek na świecie.

Brak komentarzy do Mennica Valcambi S.A. – mennica szwajcarska
Kategorie: Mennice

Umicore – mennica belgijska Grudzień 17, 2015

Umicore mennica belgijska

Belgijska mennica powstała w 1989 roku z połączeniem czterech firm. Przez ponad dwadzieścia lat swojej działalności dotarła z produkcją metali szlachetnych na wszystkie kontynenty i stała się jednym z czołowych dostawców złota na świecie.

Brak komentarzy do Umicore – mennica belgijska
Kategorie: Mennice